PANELE DYSKUSYJNE

 // g.18.00, 17-18.09 w Domu Kultury Kadr

Tegoroczne wydarzenie rozpoczną panele dyskusyjne o rzemiośle kiedyś i dziś – jaki jest kształt ręcznej wytwórczości w dobie mediów społecznościowych? Co to znaczy być rzemieślnikiem? Jaką rolę w definiowaniu rzemiosła pełnią nowe technologie?

Bezpośrednim pretekstem do organizacji paneli są obserwacje, które od kilku lat prowadzimy na polu rzemiosła i szeroko rozumianego wzornictwa projektowego.

Po „dziurze pokoleniowej”, jakim był okres transformacji i odejścia od rzemiosła, praca rzemieślnicza wraca w teraz nowej odsłonie.

Nowi Rzemieślnicy to przedsiębiorcy, artyści, osoby wykształcone, często po wyższych studiach, dla których praca jest konsekwentnym i świadomym wyborem. Tak od kilku lat na warszawskiej scenie sektorów kreatywnych powstało kilkadziesiąt pracowni ceramicznych, stolarskich, odzieżowych, jubilerskich.
Równolegle funkcjonują rzemieślnicy tradycyjni, związani z twórczością ludową, ale nie tylko – tradycyjni rzemieślnicy to wszelkiego rodzaju naprawiacze i wytwórcy – szewcy, kaletnicy, stolarze.

Odzwierciedla się to w zmianie myślenia o rzemiośle.

Do rozmów o obecnym obrazie rzemiosła zaprosiliśmy:

Agę Kiepuszewską (Co ja tu wyrabiam)
Izabelę Zalewską-Kantek (Viridarium)
Konrada Baron (Kuźnia Barona)
Kacpra Schiffersa, pracownia jubilerska Schiffers Jewellery
Izę Sawicką, pracownia ceramiczna Glinoteka

 

PANELE DYSKUSYJNE – RZEMIOSŁO KIEDYŚ I DZIŚ

KSZTAŁT RZEMIOSŁA W DOBIE MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH – 17.09 (sobota) / g.18.00-19.30 / DK Kadr

Panelistki:

Aga Kiepuszewska

Żona, mama, multiartystka – tak samą siebie opisuje Aga Kiepuszewska, pomysłodawczyni projektu @cojatuwyrabiam. Z zawodu jest dyrygentką chóralną, wokalistką jazzową i trenerką wokalną. Jej pasja do muzyki przeplata się z miłością do fotografii. Zaowocowało to otwarciem własnej firmy – Agnieszka na co dzień realizuje się łapiąc kadry lifestylowe, produktowe i reportażowe. Ze swoją pasją do tworzenia wkroczyła także do kuchni. Zaczęło się niewinnie – od założenia kanału na Instagramie @cojatuwyrabiam, na którym dzieliła się swoimi przepisami na słodkości, chałki obsypane kruszonką i bezy oblepione kremem, malinami i porzeczkami. Ostatecznie to pieczenie bochenków chleba stało się jej konikiem, a miesiące prób i błędów oraz warsztaty u boku doświadczonych rzemieślniczek, pozwoliły jej szlifować ten wyjątkowo smaczny warsztat.

Izabela Zalewska-Kantek

Od wczesnego dzieciństwa czuła, że rośliny i natura to jej świat i sprzymierzeńcy. Architekt krajobrazu, hortiterapeutka, hortiedukatorka. Uważa, że ogród to miejsce porozumienia ponad podziałami związanymi z wiekiem, zdrowiem, stanem majątkowym, a przede wszystkim bezpieczna przestrzeń do rozwoju sensorycznego i poznawczego dzieci. Autorka projektu "Kiełkowanie dla przyszłości. Ogrody edukacyjne dla dzieci", pomagała zakładać ogródki przy przedszkolach, domach dziecka i szkołach, prowadziła warsztaty oswajające dzieci z ogrodową florą i fauną, ale również z procesem otrzymywania żywności. Obecnie jej domeną zawodową jest tkanina artystyczna, oczywiście połączona ze znajomością właściwości roślin. Używa wyłącznie naturalnych materiałów, działa w duchu zrównoważonego rozwoju i poszanowania naturalnych zasobów. Stosuje otrzymane samodzielnie barwniki roślinne oraz "przenosi ogród na tkaninę" posługując się techniką botanicznego druku kontaktowego (eco-printing).
Zaprasza do swojej pracowni na warsztaty związane z tkaniną: batiku, malowania na jedwabiu, barwienia tkanin, recyklingu ubrań oraz pokazujące "magiczne", nieoczywiste właściwości roślin jak tworzenie kadzideł ziołowych, atramentów roślinnych, papieru czerpanego.
Żona, mama dwóch dorosłych córek, właścicielka wyżła i kota. Mieszka trochę w lesie, trochę w mieście.

NAUKA ZAWODU I JEGO RELACJA Z WSPÓŁCZESNYMI TECHNOLOGIAMI – 18.09 (niedziela) / g.18.00-19.30 / DK Kadr

Paneliści:

Iza Sawicka, pracownia ceramiczna Glinoteka

Największymi pasjami Izy Sawickiej, a zarazem jej sposobem na życie, są ceramika i fotografia. Łączy te dwie dziedziny tworząc obiekty, na które
przenosi zdjęcia. Tak powstają obrazy ceramiczne, zegary, rzeźby. Projektuje i
wykonuje ręcznie umywalki, kafle i naczynia. Tworzy urny pogrzebowe.
Uwielbia fotografować ludzi, a przede wszystkim kobiety. Tworzy proste
naturalne portrety, którymi stara się opowiedzieć prawdę o człowieku. Robi
także fotograficzne ilustracje do stron internetowych. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiej Szkoły Fotografii. Ukończyła Szkołę Ceramiki Ceramiq.

 

Konrad Baron, Kuźnia Barona

Konrad Baron jest czeladnikiem kowalstwa artystycznego, artystą plastykiem, członkiem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Zajmuje się produkcją noży i półfabrykatów do noży oraz damasowych odkuwek. Tworzy również autorskie projekty unikatowej biżuterii. W swojej codziennej pracy stawia na eksperymenty. Poszukiwacz i odkrywca nowych technologii.

 

Kacper Schiffers, pracownia jubilerska Schiffers Jewellery
Rzeczoznawca diamentów i znawca kamieni kolorowych zrzeszony w Polskim Ogólnopolskim Cechu Rzemieślników Artystów. Uczestnik prestiżowych wystaw i laureat konkursów złotniczych w Polsce i zagranicą W 2018 uhonorowany został Dyplomem Uznania przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za całokształt działalności zawodowej i społecznej przyczyniającej się do rozwoju Mazowsza. Kacper Schiffers po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, od końca lat 90-tych, z powodzeniem prowadzi własną firmę jubilerską. Aktualnie w pracowni na Pradze powstają spersonalizowane projekty złotej biżuterii, tworzonej z wykorzystaniem tradycyjnych technik ale także przy wsparciu nowoczesnej technologii.
Działalność złotnika obejmuje również renowację biżuterii antykwarycznej. Ponadto Schiffers przez kilka lat dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami cenionej szkoły złotnictwa – „Wytwórnia Antidotum”.

Wstęp wolny!