Pracownia drzeworytu japońskiego Heleny Czernek

W mojej pracowni przy ul. Stalowej zajmuję się niezwykłą, orientalną techniką, jaką jest drzeworyt japoński, czyli mokuhanga.

Ten rodzaj drzeworytu, w okresie swojej największej popularności (XVII-XIX w.) nazywany także Ukiyo-e, czyli "obrazy przepływającego świata", znacznie różni się od drzeworytu europejskiego.
Kolorowe pigmenty, specjalne japońskie szczotki, dłuta, bareny, czyli ręczne dociski to główne narzędzia, jakimi się posługuję przy tworzeniu moich prac. Na półce tak jak książki stoją drewniane matryce z wyrytymi przeze mnie grafikami. Jest ich już całkiem dużo!

Od zeszłego roku mam własną pracownię na warszawskiej Pradze, w której w skupieniu i przy dźwiękach audiobooków tworzę grafiki często nawiązujące do tematyki żydowskiej, ale także do natury. Łączę więc orientalny Daleki Wschód z tematyką Bliskowschodnią i kaligrafią hebrajską.

Zapraszam do odwiedzenia mnie w trakcie Nocy Rzemiosła. Niektóre z moich prac można zobaczyć na mojej stronie www.helenaprojektuje.pl

 

W ramach Nocy Rzemiosła//Festiwalu Warsztatów Rzemieślniczych pracownia będzie otwarta dla zwiedzających 24.09 (niedziela) w godzinach 13.00-16.00.

adres pracowni: ul. Stalowa 4/3