Pracownia i Galeria Szkła Artystycznego

Nasza pracownia specjalizuje się w wytwarzaniu wyrobów artystycznych i jednostkowych dzieł sztuki ze szkła.

Podstawową stosowaną przez nas techniką obróbki szkła jest technika fusingu. Określenie fusing pochodzi z języka angielskiego (fuse – stapiać),jest to używana od dawna technika polegająca na połączeniu ze sobą warstw szkła w piecu w jednorodną całość. Prace wykonane tą techniką są czymś pośrednim między szkłem płaskim a rzeźbą szklaną.
Na pierwsze ślady stosowania techniki fusingu natrafiono w starożytnym Egipcie,. Metody tej używano przez ponad dwa tysiące lat, stopniowo jednak ulegała ona zapomnieniu. Jej renesans nastąpił w latach 60. XX wieku. Systematycznie fusing zyskiwał na popularności i dziś tworzeniem prac z jego wykorzystaniem zajmują się nie tylko profesjonalni rzemieślnicy i artyści, ale dzięki postępowej technice również domowi hobbyści. W odróżnieniu od metody starożytnej, czysto eksperymentalnej, współcześnie procesem łączenia szkieł steruje nauka ułatwiająca właściwy dobór szkła dzięki nowoczesnym metodom jego analiz.Rozwój nauki i jej zastosowanie w fusingu pozwala dziś tworzyć
formy, które jeszcze niedawno byłyby niemożliwe do wykonania. W naszej pracowni wytwarzamy przedmioty o wielkości od 2 mm do 3 metrów. Jesteśmy w stanie uzyskać szkło o grubości kilkudziesięciu cm, bezbarwne gładkie, albo wypełnione pęcherzami powietrza lub zabarwione praktycznie na dowolny kolor kilkoma różnymi technikami
malarskimi.
Tworzymy biżuterię autorską, małe formy zdobnicze, szkło artystyczne użytkowe (talerze patery, misy itp.), kafle szklane dowolnej wielkości, obrazy szklane,drzwi i ściany ze szkła oraz rzeźby szklane. Realizujemy nawet najbardziej szalone pomysły, a jedynym ograniczeniem w naszej pracy są fizyczno-chemiczne właściwości szkła.

W ramach Nocy Rzemiosła//Festiwalu Warsztatów Rzemieślniczych pracownia będzie otwarta dla zwiedzających w sobotę 24.09 w godzinach 10.00-20.00 i w niedziele 25.09 w godzinach 15.00-20.00, przy czym w sobotę o g.17.00 i w niedzielę o g.15.00 odbędą się warsztaty. Proszę mieć to na uwadze przy planowaniu wizyty.

termin masterclass: 24.09 (sobota) g.17.00-18.00

termin warsztatu: 25.09 (niedziela) g. 15:00-16.00

Zapisy na masterclass i warsztaty znajdują się w zakładce ‘’warsztaty’’.

adres pracowni: ul. Grójecka 79, Warszawa